Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bydlení morčat

Klec

Výhodou klece je vzdušnost a kontakt s okolím. Na druhou stranu podstatnou nevýhodou je neustálé vyhazování podestýlky z klece a ohlodávání mříží. A jak tomu dost často bývá, s oblibou morčátka mříže hryzají právě v noci. Ohryzané a oloupané mříže kleci na kráse nepřidají. Když je chováno více morčat v kleci pohromadě, pak už ani kontakt s lidským členem rodiny morče tolik nepotřebuje, ve své komunitě si s ostatními spolubydlícími vystačí.

Luxusní skříňová "morčatária" - skříňové patrové ubikace

Tato volba je pro chovatele, který má vícehlavé stádečko morčat, ideální, zvlášť se to týká právě bytů, kde není dostatek místa. Skříň zabere málo prostoru oproti většímu počtu klecí, boxů nebo akvárií.  U skříňových ubikací je nutné vyřešit, aby každé patro bylo ošetřeno omyvatelným dnem, i omyvatelnými stěnami alespoň do výše 10cm. Někteří chovatelé volí polepení dna i stěn např. linoleem, což není úplně ideální, protože  časem  může být znehodnoceno výkaly morčat. Praktičtější je koupit  plastové boxy a podle jejich velikosti skříň vyrobit. Boxy jsou vyjímatelné, tedy se i dobře udržují.

Akvárium

Další možností ubytování je akvárium, které je možné nechat vyrobit u sklenáře, či prostřednictvím objednávky v akvaristice přesně podle požadovaných rozměrů. Akvárium se dobře myje, nenasákne pachy a nečistotami, ale je těžké, křehké a rozbitné. Z toho důvodu se s ním velmi špatně manipuluje. Na akvárium se celkem špatně připevňují napáječky, jesličky a jiné potřebné pomůcky. Výhodou je čiré sklo, na obyvatele akvária je dobře vidět.

Podestýlky

Hobliny

- přírodní materiál, měkký a dobře savý. Pokud má chovatel ve svém okolí i truhlářskou dílnu, pak tato dílna  bývá i dobrým zdrojem hoblin buď zdarma - za odvoz, případně za malý poplatek. Je lepší zvolit hobliny, které jsou trochu větších rozměrů, protože se tolik nenabalují do srsti morčat, hlavně těch dlouhosrstých. Také v nabídce v obchodech jsou hoblinové podestýlky  "voňavé" - většinou citrusové. Osobně je nepoužívám, jen jednou jsem koupila balík a nijak mne nenadchly. Myslím, že vůbec nemusejí morčatům vonět, navíc se určitě nejedná o přírodní vůni, ale chemickou.

Piliny

- jemnější než hobliny, prašnější, proto ne příliš vhodné. V případě nouze lze použít, ale je dobré je překrýt jinou podestýlkou, například slámou.

Sláma

- doplňková podestýlka, vzhledem k délce stébel vhodná spíše do větších kotců, do stájí apod.

Přírodní podestýlky  jsou vyrobeny z bentonitu,  na trhu jsou ve dvou verzích hrudkující (znečištěné místo vytváří hrudky) a nehrudkující. Bentonit je reziduální, nepřemístěná jílovitá hornina s mohutnou sorpční schopností, vysokou hodnotou výměny kationtů, bobtnáním a plastičností. Nositeli těchto vlastností jsou jílové minerály, především montmorillonit, případně beidelit. Bentonity vznikly mechanickým a chemickým zvětráváním matečné horniny (v alkalickém prostředí), především sopečných tufů a tufitů, v menší míře i andezitů, ryolitů, čedičů a jiných převážně třetihorních hornin. Technologicky se k bentonitům řadí i montmorillonitické jíly, u nichž obsah montmorillonitu výrazně ovlivňuje jejich vlastnosti a umožňuje jejich průmyslové využití.

Silikonová podestýlka je průmyslově vyráběná. Absorbuje kapalinu, bakterie i zápach, uzavře je v granulích a neuvolňuje je do okolního prostředí. Po nasáknutí je suchá, což je obrovská výhoda. Nevýhodou je dost vysoká cena.

Vybavení ubikace

Kromě podestýlky jsou nutné další potřeby pro spokojený život morčete. Můžeme je zakoupit v každém zverimexu v různých variantách a cenových relacích.
Jesličky na seno a trávu  jsou nutnou součástí morčecího domova. Morčátka jsou trochu čuníci v tom, že svou potřebu konají po celé ubikaci. Pokud chováme jen jedno morče, je možné, že zrovna toto konkrétní morče si navykne konat svou potřebu do jednoho rohu ubikace. Pokud ve společné domácnosti žije více morčat, tak na tento zvyk rovnou můžeme zapomenout. Aby nedošlo ke znečistění sena a trávy výkaly, jsou právě jesličky ideálním řešením, jak potravu uchovat v čistotě.

Miska na papání

Miska by měla být dostatečně velká a především těžká, aby nedošlo k jejímu převrácení, protože morčátka ráda stoupají na její okraj. Misku na ovoce a zeleninu není potřeba vůbec kupovat, protože morčátka zeleninu a ovoce z misky vytáhnou a odnesou si ji bokem, mají tak pocit, že je jen jejich a nikdo jim jí nevezme. Tam ji i snědí. Zeleninu a ovoce proto podávejte volně do ubikace. Pokud dáváte morčátku také mléko jako já, pak je vhodné za tímto účelem pořídit menší mističku. Malá rada na konec. Já osobně jsem vystřídala mnoho typů misek, až jsem v Hornbachu koupila několik červených keramických misek, které stojí něco kolem 50-60 Kč. Okraj misek je trochu vtočený dovnitř a jsou natolik těžké, že je morčata nepřevrátí, pouze je postrkují po ubikaci. Vyrábějí se, myslím, ve třech velikostech (i pro psy) a dobře se udržují.  

Napáječka (s kuličkovým systémem)

- která je připevněna na bok ubikace, je skutečně nutností. Pokud je morčeti podávána voda v misce, pak je téměř okamžitě zanesena podestýlkou a výkaly, navíc ji morče může rychle vybryndat, případně převrhnout, čímž se i zkracuje životnost podestýlky.

Domeček není až tak nezbytný. Já osobně domečky nedávám, mám tak morčata navyklá, a rozhodně nevypadají, že by jim chyběl, navíc podstatně zabírá prostor pro jejich pohyb. Když si pořídíme morče, domeček by se neměl v prvopočátku vůbec dávat, neboť by v něm morče bylo neustále schované. V první řadě si musí na nás zvyknout, otrkat se a pak teprve uvažujme o domečku. Některá morčátka s oblibou domeček zaměňují za toaletu a potřebu konají právě v domečku. Záhy zjistíte, že místo morčete máte doma chlupatého čuníka.

Údržba příbytku morčete

Denní údržba

Tak určitě každý den: vyměnit vodu, vyhodit zbytky nesnězené potravy, popř. do prázdné misky doplnit žrádlo.
Dlouhosrstá morčata by se obden měla kartáčovat! Pozor na seno, vpichuje se dlouhosrsým morčatům do srsti a způsobuje plstění srsti a zánět kůže. Při špatné údržbě morčete ,nebo kotce se morčeti vyskytnou v srsti paraziti a srst začne vypadávat.je to pro ně velice nepříjemné a bolestivé.

Týdenní údržba = jednou za týden

Určitě co by se mělo udělat jednou za týden je vyčistit klec.

Podle potřeby

Podle špinavosti morčátka by se mělo vykoupat, když třeba hrozně zapáchá. Nejlépe jednou za měsíc až dva.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

morčátko rozča

(síma, 8. 9. 2012 16:42)

já mám asi rok staré morčátko rozinku,a tak jsem si říkala že by bylo dobré ji pořídit samečka i proto že já mám strašně ráda morčátka,ale problém je v tom že nevím co by jsme s těmi mladými dělaly protože rodiče žádnou morčečí farmu nechtějí :-) prosím poraďte kam s těmi prckami?

Re: morčátko rozča

(Chs Nelias, 15. 3. 2013 14:11)

Ahoj, tak s malíma morčátka můžež do zverimexu atd.. ale pokud tvoje morčecí samička má více jak 10 měsíců tak mimča mít nemůže!
Pro více inf. mrkni na moje stránky.
chsNelias.webnode.cz

děkuji

(Baron, 19. 11. 2012 20:02)

děkuji vám že jste nám pomohli z vším pro mě kromě jména nechci je ale jinak vám moc a moc děkuji za vše naschledanou a příjemný zbytek dne vám přeje Morče baron 1 rok a Adelka majitelka morčete 9 naschle

děkuji

(Baron, 19. 11. 2012 20:02)

děkuji vám že jste nám pomohli z vším pro mě kromě jména nechci je ale jinak vám moc a moc děkuji za vše naschledanou a příjemný zbytek dne vám přeje Morče baron 1 rok a Adelka majitelka morčete 9 naschle

bydlení

(domča, 29. 4. 2012 10:53)

hrůza
;+ěščřžýáíé/*-
asdfghjklů§¨456\yxcvbnm,.-123

barák

(monča, 29. 4. 2012 10:51)

to barák mého morčete
se rospadá

bydlení

(matěj, 12. 10. 2011 16:59)

Ahoj my už máme 3 morčátko a je fakt hodné u těch dvou morčátek jsme měli klec ale klec má jeden problém výpadává z ní seno a teď jsme se rozhodly že koupíme akvárium je lepší a nevipadává z ní seno. A máte tu moc dobré rady zatím ahoj Matěj.

bydleni

(veronika, 12. 7. 2011 21:34)

mate tu moc dobre rady hlavne pro holky a kluky kteri si poridily svoje prvni morcatko.